Skok po zdrowie

pani ze skakankąCzy można wyskakać sobie zdrowie? Oczywiście! Potrzebna jest do tego tylko skakanka – zabawka, znana każdej z nas z dzieciństwa. Skok żabką, lajkonikiem, na jednej nodze, „krzyżakiem” – czy ktoś tego nie pamięta? Kiedyś świetna zabawka, królująca obok gumy na szkolnych korytarzach i boiskach, dziś może nam pomóc nie tylko poprawić kondycję, ale także zgubić zbędne kilogramy.

Co daje skakanie na skakance?

Intensywne skakanie powoduje, że przyspiesza tętno i organizm jest optymalnie nastawiony do spalania tkanki tłuszczowej. Poza tym, skakanie aktywizuje różnorakie mięśnie:

  • brzucha,
  • nóg (łydek, ud i stóp),
  • pośladków,
  • rąk (tricepsy, bicepsy, przedramiona, zginacze nadgarstków, intensywnie pracują również dłonie).

Dzięki jednoczesnej pracy górnej i dolnej części ciała, ulepsza się koordynacja całego organizmu oraz wzrasta poczucie równowagi. Skakanka pozwala także wzmocnić stawy i ulepszyć działanie układu krwionośnego. Poprawia się także skoczność, a my sami zyskujemy umiejętność szybkiego uruchamiania różnorakich mięśni, które wzmacniamy i rozciągamy. Skakanka idealnie poprawia wytrzymałość i ogólną kondycję całego organizmu, a także sprawdzi się doskonale jako ćwiczenie pozwalające na zgubienie nadprogramowych kilogramów.

Jak ćwiczyć?

Po pierwsze: powinniśmy dobrać odpowiednią skakankę, która nie może być zbyt długa. Poza tym musi być wykonana z elastycznego materiału z wyprofilowanymi uchwytami. Na początek należy skakać kilka minut dziennie, stopniowo zwiększając intensywność treningu, który można przedłużyć nawet do godziny dziennie. Ważne jest, aby podczas skakania zachowywać właściwą postawę: barki nie powinny brać udział w ćwiczeniach – cały ciężar kręcenia powinien zostać przeniesiony na nadgarstki. Ważne jest także trzymanie wyprostowanych pleców, wciągnięcie brzucha, lekkie ugięcie kolan i trzymanie łokci maksymalnie blisko ciała.

Niezmiernie ważne w ćwiczeniach ze skakanką jest intensywność wykonywanych ćwiczeń oraz przerwy między regularnymi seriami podskoków. Same ćwiczenia najlepiej zacząć od ok. 10-15 minut rozgrzewki. Polegać powinna ona na rozciąganiu mięśni i wolnych, lekkich podskokach – dopiero po rozgrzewce można przejść do właściwych ćwiczeń. Wraz z trwaniem treningu powinniśmy dodawać nowe ruchy, zwiększać trudność ćwiczeń oraz podkręcać tempo skakania. Szacuje się, że godzina treningu na skakance pozwala spalić blisko 500 kalorii!

Przeciwwskazania

Największym minusem skakanki jest to, że nie każdy może skorzystać z jej dobroczynnego działania i poddać się intensywnemu treningowi. Skakanka nie jest wskazania dla osób otyłych, a także cierpiących na zwyrodnienie stawów czy ostrą niewydolność układu krążenia.

Poza tymi przypadkami każdy może sięgnąć po skakankę i… ćwiczyć! Skakanie nie obciąża stawów tak, jak ćwiczenia fitness czy aerobik, mało tego – skakanka jest bardzo lekka i zajmuje mało miejsca, w związku z czym można ją wziąć wszędzie i ćwiczyć praktycznie w każdym miejscu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Rating: 4.5/5 (2 votes cast)
Skok po zdrowie, 4.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *