Dieta słoiczkowa

słoiczek

Osoby, które marzą o pozbyciu się zbędnych kilogramów chętnie odwołują się nawet do dość zaskakujących rozwiązań. Jednym z nich jest z całą pewnością dieta słoiczkowa, która przywędrowała do Polski z Hollywood i która, podobno, przyczynia się do tego, że gwiazdy takie, jak choćby Jennifer Aniston utrzymują znakomitą figurę nawet pomimo upływu lat i życia w ciągłym napięciu. Czy powinnyśmy się nią zainteresować?

Na czym polega dieta słoiczkowa?

Zasady diety słoiczkowej są bardzo czytelne, jeżeli bowiem chcemy pozbyć się nadmiaru kilogramów, powinnyśmy zastąpić tradycyjne posiłki tymi, które są serwowane w słoiczkach niemowlętom i małym dzieciom. Częstotliwość jedzenia potraw ze słoiczków jest uzależniona od tego, jak wiele kilogramów chcemy zrzucić, w zależności od wariantu diety możemy więc zastąpić słoiczkami jeden lub kilka spożywanych przez nas posiłków. Skuteczność diety jest wysoka jednak przede wszystkim wówczas, gdy zwalczymy pokusę „podjadania”, jedzenie dań ze słoiczków i normalnych posiłków nie pomoże nam bowiem w pozbyciu się nadwagi.

Jakie są wady i zalety diety słoiczkowej?

Dieta słoiczkowa jest łatwa w stosowaniu, produkty dla dzieci i niemowląt są bowiem dostępne w każdym sklepie, a ich przygotowanie nie wymaga od nas zbyt dużego wysiłku. Nie są to przy tym produkty, które mogłyby zaszkodzić naszemu organizmowi, producenci posiłków przygotowanych z myślą o niemowlętach i małych dzieciach dbają bowiem o to, aby składniki wchodzące w ich skład były jak najbardziej wartościowe. Co wcale nie mniej istotne, zawartość słoiczków opiera się na wysokiej jakości składnikach, konkurencja w tym segmencie rynku jest bowiem znaczna, a rodzice, a więc najważniejsi nabywcy słoiczków, nie mają zamiaru oszczędzać na zdrowiu dzieci.

Niestety, osoby decydujące się na wprowadzenie w życie diety słoiczkowej muszą mieć również świadomość tego, że potrzeby dzieci i dorosłych różnią się w dość istotny sposób, odżywiając się z wykorzystaniem produktów tworzonych z myślą o niemowlętach może więc mieć niekorzystne skutki. O ile dieta nie trwa długo, organizm powinien się z nimi uporać, jeżeli jednak stosujemy ją przez kilka tygodni, może się okazać, że walka ze zbędnymi kilogramami zacznie wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ponadto dieta słoiczkowa opiera się na produktach wysoko przetworzonych,  dzieci nie potrafią bowiem jeszcze gryźć, a w związku z tym mogłyby mieć problem ze zjedzeniem surowych owoców albo warzyw.

Osoby, które próbują zrzucić zbędne kilogramy dzięki możliwościom diety słoiczkowej zwracają również uwagę na to, że w czasie jej trwania nie można marzyć o delektowaniu się posiłkiem. Porcje przygotowane z myślą o małych dzieciach są niewielkie, może się więc okazać, że nim się obejrzymy, pochłoniemy całą zawartość słoiczka, a nie pozostanie nam już nic innego, jak tylko walka z pokusą zjedzenia czegoś jeszcze.

Przeszkodą w realizacji założeń diety słoiczkowej jest również jej cena. Zakładając, że każdy posiłek powinny zastąpić dwa słoiczki z potrawami dla małych dzieci musimy liczyć się z tym, że koszt naszego wyżywienia przekroczy 30 złotych w ciągu dnia. Jeżeli dodamy do tego jeden „tradycyjny” posiłek, koszty płynów, które powinniśmy przyjmować, aby nasz organizm się nie odwodnił oraz inne wydatki może się okazać, że dieta słoiczkowa nie należy do rozwiązań, które nie pozostawią trwałego śladu w domowym budżecie.

Próba oceny

Dieta słoiczkowa cieszy się pewną popularnością, a jej zwolennicy przekonują, że mamy w jej wypadku do czynienia z ciekawym pomysłem na odchudzanie. Dietetycy rzadko zgadzają się jednak z tymi opiniami przekonując, że wady diety przeważają nad jej zaletami. Z całą pewnością dieta słoiczkowa jest lepsza niż te pomysły na odchudzanie, które opierają się na spożywaniu sproszkowanych posiłków „odchudzających”, jeżeli jednak zależy nam na trwałym spadku wagi powinniśmy poszukiwać diet, które będą miały znacznie większy wpływ na nasze przyszłe nawyki żywieniowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

One Response to Dieta słoiczkowa

  1. Anutka Odpowiedz

    10 grudnia 2013 at 12:08

    Nie ma to jak sprawdzona dieta. Ja przekonałam się, że najlepsza jest dieta strukturalna. Szukałam długo i wypróbowałam wiele diet, bo z nadwagą walczę już kilka lat. Skuteczną się okazała właśnie dieta strukturalna, dzięki której mam zupełnie inne spojrzenie na odchudzanie. Ważne, aby dieta była zbilansowana, bo cieszyć powinniśmy się również zdrowiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *