Czy grejpfruty odchudzają?

Co jakiś czas odżywa w dietetyce dyskusja na temat odchudzającej mocy pewnych pokarmów. Dosyć często przedmiotem sporów bywa grejpfrut oraz jego pochodne, takie jak soki czy olejki eteryczne do wąchania przed posiłkiem, mające zmniejszać łaknienie. Do obecności grejpfruta w swojej diecie przyznaje się sama Jennifer Lopez, a w Polsce – Kasia Cerekwicka. Jak jest z grejpfrutem naprawdę?

Dieta grejpfrutowa

Najbardziej skrajnym przypadkiem wykorzystania grejpfruta w odchudzaniu jest tzw. dieta grejpfrutowa. To dość restrykcyjny rodzaj diety pomimo, że trwa ona tylko 4 dni. Jej autorami są norwescy eksperci od spraw żywienia. Na czym polega dieta grejpfrutowa?

Podczas jej stosowania, diametralnie zmieniamy nawyki żywieniowe organizmu na okres czterech dni. Podczas tego okresu ściśle trzymamy się jadłospisu i wielkości porcji. W trakcie trwania diety grejpfrutowej należy:

  • na śniadanie i kolację jeść określoną ilość grejpfruta;

  • na śniadanie, obok grejpfruta, można wypić jedynie szklankę herbaty bądź kubek kawy;

  • powstrzymać się od spożywania cukru i soli;

  • nie jeść wieprzowiny i zastąpić ją kurczakiem, cielęciną i wołowiną;

  • do każdego obiadu dodawać pomidora w dowolnej postaci (w sałatce, sok z pomidora).

Podczas czterech dni trudno liczyć na jakieś trwalsze rezultaty w dziedzinie odchudzania. Co w takim razie daje dieta grejpfrutowa? Otóż ma ona za zadanie wywołać szok organizmu, oczyścić go i przygotować na zmiany w codziennej diecie. Po czerech dniach należy wrócić do „normalnego” odżywiania z tym, że powinniśmy zadbać, aby nasze posiłki były zdrowe. Nie można także nadmiernie się objadać. Niezmiernie ważne są także ćwiczenia aerobowe wykonywane podczas trwania diety i po jej zakończeniu. Z doświadczeń osób na diecie grejpfrutowej wynika, że w ciągu dwóch miesięcy od jej zakończenia, ćwicząc i zdrowo się odżywiając, potrafiły stracić bez nadmiernego wysiłku i wyrzeczeń nawet do 10 kilogramów.

Grejpfrut – co w sobie ma?

Naukowcy są zgodni: dieta grejpfrutowa jest dosyć restrykcyjna. Nie należy jej stosować zbyt często ani długo, ponieważ jest niepełnowartościowa i nie dostarcza organizmowi wszystkich potrzebnych mu do funkcjonowania mikroelementów. Grejpfrut za to może być doskonałym uzupełnieniem diety codziennej bądź odchudzającej. Dlaczego? Jest ku temu mnóstwo powodów!

  1. Dzięki błonnikowi i pektynom, grejpfrut przyspiesza trawienie, a co za tym idzie – ulepsza przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn.

  2. Grejpfrut należy do pokarmów o niskim indeksie glikemicznym co oznacza, że po jego spożyciu poziom cukru we krwi rośnie, a potem powoli spada, stopniowo wchłaniając się do organizmu. Dzięki temu organizm nie odczuwa nagłych napadów głodu, co oznacza, że nie podjadamy!

  3. Obecna w grejpfrutach naryngenina stymuluje procesy wątrobowe, odpowiedzialne za metabolizm (zmiana węglowodanów w glukozę i magazynowanie jej nadmiaru w tłuszcze) – dzięki temu intensyfikuje procesy spalania tłuszczu oraz zapobiega zamienianiu na tkankę tłuszczową glukozy.

Poza właściwościami stricteodchudzającymi, grejpfruty są doskonałym źródłem witaminy C – szacuje się, że jeden średniej wielkości owoc pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na tą witaminę! Poza tym grejpfruty to prawdziwa kopalnia potasu oraz witam z grupy B i E. Składniki zawarte w tych owocach wzmacniają kości, zmniejszają poziom cholesterolu i poziom ciśnienia krwi oraz podnoszą odporność układu immunologicznego. Wszystkie te cechy sprawiają, że grejpfrut jest owocem idealnym do uzupełnienia nim tak diety codziennej, jak i odchudzającej.

Wprowadzając grejpfruty do diety należy pamiętać jednak o dwóch faktach:

  • nie należy przesadzać z grejpfrutami, bowiem organizm może przywyknąć do ich działania i odchudzanie nie będzie takie efektywne;

  • nie należy jeść grejpfrutów i pić wyciśniętych z niego soków bezpośrednio po zażyciu leków, bowiem zawarta w nich furanokumaryna rozkłada leki i drastycznie zmniejsza ich przyswajalność.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Czy grejpfruty odchudzają?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *