Chrom jako suplement diety odchudzającej

Suplementy diety to dodatki do diety, zawierające skondensowaną ilość specjalnych składników, potrzebnych organizmowi ludzkiemu do jego prawidłowego rozwoju i działania. Zazwyczaj suplementy mają formę tabletek, a z racji tego, że ich działanie podobne jest do działania leku i należy przestrzegać podczas ich przyjmowania lekarskich wskazówek, najczęściej sprzedawane bywają w aptece. Suplementy mają za zadanie wspomagać skuteczność poszczególnych diet. Przykładowo: jednym z nieodzownych składników diet odchudzających jest chrom.

Znaczenie chromu

Chrom jest jednym z tych pierwiastków, bez którego funkcjonowanie ludzkiego organizmu byłoby praktycznie niemożliwe. Po pierwsze – chrom jest zaliczany do tzw. czynnika tolerancji glukozy, który jest odpowiedzialny za metabolizm komórek oraz pomaga przechodzić do nich takim substancjom, jak glukoza, kwasy tłuszczowe czy aminokwasy. Jego działanie można opisać więc jako kontrolę cukru w organizmie i czynnik wspomagający spalanie tłuszczu.

Dzięki swoim właściwościom chrom wspomaga działanie insuliny (pozwala unormować poziom cukru we krwi), obniża także stężenie cholesterolu oraz wspomaga produkcję jego „dobrej” odmiany. Bez obecności chromu mielibyśmy problemy z przemianą materii, układem krążenia oraz z cukrzycą.

Gdzie szukać chromu?

Najłatwiej przyswajać chrom w pokarmach. Dużo tego cennego mikroelementu znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie i kaszach. Poza produktami zbożowymi, chrom można także znaleźć w chudym mięsie, gotowanej wołowinie, rybach czy w owocach morza. W mniejszych ilościach znajduje się on w niektórych warzywach i owocach (jabłka, brokuły, zielony groszek) oraz w kurzych jajach i drożdżach spożywczych.

W wyniku coraz bardziej ubogiej diety codziennej, bogatej w wysoko tłuszczowe pokarmy i, często, fosforany, zmniejszamy ilość dostarczanego organizmowi chromu oraz mocno ograniczamy jego wchłanianie. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej suplementów diety, pozwalających uzupełnić jego braki w organizmie.

Chrom a odchudzanie

W poprzednie części artykułu chromowi przypisywano szczególną rolę jako pierwiastkowi, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe działanie ludzkiego organizmu oraz skuteczna ochrona przeciwko chorobom układu krążenia i cukrzycy. W tym podrozdziale warto przybliżyć rolę chromu jako pierwiastka, dzięki któremu dieta odchudzająca będzie bardziej skuteczna.

Przez swoje działanie, chrom jest w stanie załagodzić objawy spadku stężenia glukozy we krwi, objawiające się zwykle znaczącym łaknieniem i wzmożoną chęcią sięgnięcia po coś słodkiego. Dzięki temu spada łaknienie na słodycze, a co za tym idzie – łatwiej jest utrzymać dietę i oprzeć się pokusie dostarczenia organizmowi zbędnych kalorii. Chrom odgrywa także znaczącą rolę w regulowaniu gospodarki węglowodanowej organizmu – wskutek działania chromu zwiększa się ilość produkowanej przez trzustkę insuliny. Enzym ten uczestniczy w przemianie węglowodorów, więc im więcej insuliny w organizmie, tym szybciej przebiegają procesy spalania i przetwarzania nagromadzonych węglowodanów. Chrom, poprzez stymulację przemian energetycznych, zachodzących w organizmie, i dzięki syntezie kwasów tłuszczowych, pozwala w sposób efektywny ograniczyć odkładanie się tłuszczów, a co za tym idzie – w sposób efektywny utracić tkankę tłuszczową.

Biorąc pod uwagę wszystkie zalety działania chromu nic dziwnego, że sprzedaż suplementów zawierających ów pierwiastek nieustannie rośnie. Przyjmując chrom, jako suplement diety, trzeba pamiętać jednak, że:

  • bez diety i ćwiczeń chrom nie będzie działał w pełni efektywnie;

  • nie każde łaknienie na słodycze może być spowodowane brakiem chromu w organizmie, a w takim wypadku przyjmowanie chromu nie rozwiąże problemów;

  • chrom, jako suplement diety, należy przyjmować zgodnie z zaleceniami, inaczej narażamy się na groźbę jego przedawkowania, co może skutkować gorszym przyswajaniem żelaza i cynku.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Chrom jako suplement diety odchudzającej, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *