Cała prawda o skrzypie

herbatka ze skrzypemDo ziół, które aktualnie przezywają swój renesans i są chętnie wykorzystywane w celach zdrowotnych i leczniczych, zalicza się także skrzyp. Suplementy diety ze skrzypem polnym kupują głównie osoby, które chcą wzmocnić swoje włosy i paznokcie – dobroczynne działanie skrzypu na te części ludzkiego ciała jest chyba najbardziej znane. Jednakże skrzyp ma także wiele innych zastosowań.

Charakterystyka skrzypu

Nazwa opisywanej rośliny jest ściśle powiązana z jej cechami fizycznymi – otóż podczas deptania czy mocniejszego dotykania gałązek, można usłyszeć dźwięk, podobny do skrzypienia. Chociaż w Polsce występuje 10 różnych gatunków skrzypu, to tylko skrzyp polny znajduje zastosowanie w ziołolecznictwie. Jest to bardzo stare zioło (liczy sobie blisko 300 milionów lat), a jego właściwości znane są już od stuleci.

Szczególne właściwości skrzypu zdeterminowane są przez składniki, które się w nim znajdują. Są to: krzem, potas, flawonoidy, alkaloidy, saponiny, kwasy organiczne, fitosterol, witamina C czy kwasy organiczne. Dzięki tym mikroelementom, skrzyp posiada bardzo zróżnicowane właściwości, chętnie wykorzystywane w medycynie.

Właściwości skrzypu

Skład skrzypu jest zróżnicowany, dzięki czemu jest on panaceum na wiele rożnych dolegliwości. W pierwszym rzędzie należy wspomnieć tu o osobach, które w wyniku niewłaściwej diety mają osłabione włosy i paznokcie. Suplementy ze skrzypem sprawią, że włosy będą lśniące i zdrowe, a paznokcie przestaną się rozdwajać i się wzmocnią. Wszystko to dzięki krzemowi, a raczej krzemionce, która jest konieczna do prawidłowego rozwoju szybko rosnących tkanek. Co ciekawe – udowodniono, że krzem opóźnia także siwienie włosów.

Jeśli chodzi o zmęczoną cerę i zwiotczałą skórę, do walki z tym problemem także przyda się skrzyp. Krzem odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze, sprawia, że jest ona elastyczna i sprężysta. Krzem ma także możliwość odmłodzenia skóry, redukcji zmarszczek, poprawia jej koloryt i gęstość, bowiem bierze udział w produkcji kolagenu. Skrzyp doskonale radzi sobie także z redukcją cellulitu (kąpiele antycellulitowe).

Skrzyp polny ma także działanie lecznicze w przypadku problemów z układem moczowym – przy zapaleniu dróg moczowych, wskazane jest stosowanie nasiadówek ze skrzypem. Łagodzą one ból oraz pozwalają pozbyć się infekcji. Samemu zielu przypisuje się także miano środka na kamienie w nerkach i hemoroidy. Skrzyp jest także skutecznym sposobem na wzmocnienie układu krwionośnego – uelastycznia naczynia krwionośne, nie dopuszcza do odkładania się w ścianach żył i tętnic tłuszczu, dzięki czemu zapobiega chorobom miażdżycowym.

Warto zwrócić także uwagę na przeciwbólowe działanie skrzypu. Powinien znaleźć się on obowiązkowo jako suplement diety seniorów, bowiem niweluje bóle artretyczne, reumatyczne oraz nerwobóle. Skrzyp polny opóźnia również procesy starzenia, wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie, zmniejsza opuchliznę i obrzęki oraz polepsza pamięć.

Skrzyp polny może być także suplementem diety odchudzającej, bowiem ziele to pobudza przemianę materii (najlepsze efekty daje picie herbatki ze skrzypu). Ma również działanie moczopędne, co pozwala na wydalenie szkodliwych, ubocznych produktów przemiany materii.

Skrzyp można przyjmować zarówno w postaci kapsułek, ale także stosować go w formie maści, naparów, herbat, okładów, dodatków do kąpieli czy leczniczych toników. Dobór formy używania skrzypu należy dostosować do problemu, który chcemy rozwiązać.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu:
Rating: 2.8/5 (10 votes cast)
Cała prawda o skrzypie, 2.8 out of 5 based on 10 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *